Er der noget bedre end lyden af en simre-suppe, der vækker appetitten mens den står på komfuret og duften breder sig?
Denne opskrift virker balancerende på Vata-typer og Kapha-typer. Pitta-typer kan blive lidt overstimuleret så smag til så den ikke bliver for spicy.
Med denne koreansk inspireret suppe, har du en velsmagende ret til frokost eller aftensmad. Enkel og let med få råvarer.
De karakteristiske ‘tteok’ (koreansk riskage, der minder lidt om de italienske ‘gnocchi’) er silkebløde og samler den gode smag fra suppen – og føles bare som rigtig hyggemad. De kan købes i de fleste asiatiske supermarkeder – men du kan også sagtens erstatte dem med fuldkornspastaskruer, færdiglavede dumplings eller faktisk også gnocchi.
Ingredienser:
- Grøntsager, f.eks. grønkål, fint snittet hvidkål, broccoli, gulerødder eller pastinak og gerne kinaradise.
- Frisk koriander evt. med rødder (godt skyllede) eller bønnespirer
- Tteok (koreanske riskager i penneform) – eller evt. fuldkornspastaskruer, færdiglavede dumplings eller gnocchi.
- Tamari soya sauce
- Ristet sesamolie
- Paprika eller chilipaste – den koreanske Gochujang er mere rund i smagen.
- Miso
Fremgangsmåde:
- Snit og skær de valgte grøntsager i korte stave eller små mundrette terninger.
- Varm grøntsagerne i en gryde i lidt olie.
- Kom vand i gryden, så det dækker over grøntsagerne og 3 cm over.
- Dernæst kommer du 1 spiseskefuld tamari, 1 spiseskefuld sesamolie, 1 spiseskefuld miso-paste og 1 spiseskefuld Gochujang ( eller alternativt 1/2 spiseskefuld chili eller paprikapulver). Du kan bruge lidt rørsukker som tilsmagning hvis den bliver for stærk.
- Fortsæt med at varme retten over god medium-høj varme.
- Tag tteok (riskager i penneform) ud af posen og skyl.
- Kom dem i gryden og lad retten koge i et par minutter.
- Riskagerne skal være bløde og tilberedte men med lidt bid i. De er mere bløde ved høj varme og bliver mere ‘chewy’ når retten serveres.
- Kog evt. nogle friske koriander-stængler eller bønnespirer med til sidst.
Serveres så varm som muligt og gerne med en skå ris til samt evt. ristet tang. De fleste ingredienser kan købes i asiatiske supermarkeder.
Denne ret spises ofte i Korea ved måne-nytår – og bare generelt i løbet af vinteren.